Yaşam

‘Yüzyılda Yüz Yüze’ Sergisi 31 Ocak’ta Sona Eriyor

Aydın Doğan Vakfı’nın Aydın Doğan Uluslararası Karikatür arşivinden Cumhuriyetin 100. yılına özel hazırladığı ‘Yüzyılda Yüz Yüze’ standı 31 Ocak’ta sona eriyor. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Arşivi’ni yeni nesillerle buluşturan bu özel stant, 31 Ocak’a kadar Tophane-i Amire Kültür Sanat Merkezi’nde ziyaret edilebilecek.

Aydın Doğan Vakfı’nın Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nın 100. yılına özel olarak tasarladığı ‘Asırlık Yılda Yüz Yüze’ standı için Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması arşivindeki 90.000’i aşkın eser arasından kozmik ilkelere dayalı bir seçki yapıldı. Cumhuriyet. Seçilen eserler, çağdaş sanatçılarla paylaşılarak eserlerdeki temel kavramı, Cumhuriyetimizin yarattığı temel unsurlardan hareketle yeniden görselleştirmeleri istendi. Stand, arşivden seçilen çalışma ile yeni üretilen çalışma ilişkilendirilerek ‘yüz yüze’ konseptinden hareketle tasarlandı.

Proje sürecinde Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Arşivi’nden seçilen eserlerdeki temaları yeniden görselleştiren çağdaş çizerler, Mimar Sinan Hoş Sanatlar Üniversitesi işbirliği kapsamında üniversite öğrencileri arasından seçildi. Bu bağlamda arşivin günümüz illüstrasyon dünyasının diliyle yeniden yorumlanması ve Cumhuriyetimizin oluşturduğu temel unsurlar üzerinden görünür kılınması amaçlanmıştır. Üniversite öğrencilerinin belirlenmesinde temel kriter, çalışmalarında yeni bir bakış açısı üretmeleridir.

Aydın Doğan Vakfı’nın 100. Yıl Kutlama Programı kapsamında Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Arşivi’ni yeni nesillerle buluşturan bu özel stant, 31 Ocak’a kadar Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’ndeziyaret edilebilir.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu